Karsan Sürücüsüz Otobüs Hizmetine Başladı

Karsan, dünya genelinde toplu ulaşımın elektrikli ve otonom dönüşümünde öncü bir rol üstlenerek dikkatleri üzerine çekiyor. Finlandiya’da hizmete başlayan dünyanın ilk planlanmış bir rota üzerinde sürücüsüz olarak hareket edebilen Seviye 4 toplu ulaşım aracı Otonom e-ATAK, bu dönüşümün bir örneği olarak öne çıkıyor.

Kısa bir süre önce Norveçli VY Grup ile işbirliği yaparak Finlandiya’nın Remoted firmasına bir adet 8 metrelik Otonom e-ATAK teslim eden Karsan, şimdi Tampere şehrinde bu araçla toplu taşıma hizmetine başladı. Otonom e-ATAK, Finlandiya’nın Tampere bölgesinde Haurala ile Lampaala arasında 5.5 km’lik bir rotada çalışacak ve ilerleyen dönemlerde rotası uzatılacak.

Karsan CEO’su Okan Baş, Tampere’deki bu gelişmeyi değerlendirirken, aracın zorlu trafik koşullarında dahi başarılı olduğunu belirtti. Ayrıca, aracın hızının ilerleyen dönemlerde artırılacağını da dile getirdi. ADASTEC CEO’su Dr. Ali Peker ise projede kullanılan otonom sürüş yazılımının performansını ve güvenilirliğini vurgulayarak, geleceğin toplu taşıma çözümlerine verdikleri desteği vurguladı.

Karsan’ın hedeflerine yönelik olarak Okan Baş, sadece Haurala bölgesinde tek bir otobüs kullanıldığını, ancak Otonom e-ATAK’ın bu otobüse destek olacağını ve böylelikle bölgedeki toplu taşıma kullanıcılarının daha fazla seyahat seçeneğine sahip olacağını açıkladı. Ayrıca, Karsan’ın Avrupa ve dünya genelinde elektrikli ve otonom araçlarla ulaşım altyapısını dönüştürmeye devam ettiğini ve özellikle tarihi şehirlerde tercih edildiğini belirtti.

Karsan, “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” vizyonu doğrultusunda, otonom ve elektrikli araçlarla dünya genelinde toplu taşıma sorunlarına çözüm ortağı olmayı sürdüreceğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir